Vearbbat

Loga verbbaid birra. Les om verb.

Bárrastávvalvearbbat - preseansa (odne) - geahnohis dássi lea suivejuvvon
Persovdna viehkat diehtit goarrut
mun viegan dieđán goarun
don viegat dieđát goarut
son viehká diehtá goarru
moai vihke dihte gorro
doai viehkabeahtti diehtibeahtti goarrubeahtti
soai viehkaba diehtiba goarruba
mii viehkat diehtit goarrut
dii viehkabehtet diehtibehtet goarrubehtet
sii vihket dihtet gorrot

Bárahisstávvalvearbbat - preseansa (odne)
Persovdna muitalit leat
mun muitalan lean
don muitalat leat
son muitala lea
moai muitaletne letne
doai muitaleahppi leahppi
soai muitaleaba leaba
mii muitalit, muitalat leat
dii muitalehpet lehpet
sii muitalit leat

Kontrakšuvdnavearbbat - preseansa (odne)
Persovdna čohkkát fárret diŋgot
mun čohkkán fárren diŋgon
don čohkkát fárret diŋgot
son čohkká fárre diŋgo
moai čohkkájetne fárrejetne diŋgojetne
doai čohkkábeahtti fárrebeahtti diŋgobeahtti
soai čohkkába fárreba diŋgoba
mii čohkkát fárret diŋgot
dii čohkkábehtet fárrebehtet diŋgobehtet
sii čohkkájit fárrejit diŋgojit

Bárrastávvalvearbbat - preterihtta (ikte) - geahnohis dássi lea suivejuvvon
Persovdna viehkat diehtit goarrut
mun vihken dihten gorron
don vihket dihtet gorrot
son viegai diđii goarui
moai viegaime diđiime goaruime
doai viegaide diđiide goaruide
soai viegaiga diđiiga goaruiga
mii viegaimet diđiimet goaruimet
dii viegaidet diđiidet goaruidet
sii vihke dihte gorro

Bárahisstávvalvearbbat - preterihtta (ikte)
Persovdna muitalit leat
mun muitalin ledjen
don muitalit ledjet
son muitalii lei, leai
moai muitaleimme leimme
doai muitaleidde leidde
soai muitaleigga leigga
mii muitaleimmet leimmet
dii muitaleiddet leiddet
sii muitaledje ledje

Kontrakšuvdnavearbbat - preterihtta (ikte)
Persovdna čohkkát fárret diŋgot
mun čohkkájin fárrejin diŋgojin
don čohkkájit fárrejit diŋgojit
son čohkkái fárrii diŋgui
moai čohkkáime fárriime diŋguime
doai čohkkáide fárriide diŋguide
soai čohkkáiga fárriiga diŋguiga
mii čohkkáimet fárriimet diŋguimet
dii čohkkáidet fárriidet diŋguidet
sii čohkkájedje fárrejedje diŋgojedje

BIEHTTALEAPMI: preseansa ja preterihtta
Pers. biehtt.v. preseansa (odne) preterihtta (ikte)
mun in in boađe in muital in boahtán in muitalan
don it it boađe it muital it boahtán it muitalan
son ii ii boađe ii muital ii boahtán ii muitalan
moai ean ean boađe ean muital ean boahtán ean muitalan
doai eahppi eahppi boađe eahppi muital eahppi boahtán eahppi muitalan
soai eaba eaba boađe eaba muital eaba boahtán eaba muitalan
mii eat eat boađe eat muital eat boahtán eat muitalan
dii ehpet ehpet boađe ehpet muital ehpet boahtán ehpet muitalan
sii eai eai boađe eai muital eai boahtán eai muitalan

BIEAHTTALEADDJI IMPERATIIVA
Pers. biehtt.vearba ovdamearkkat
mun allon allon boađe allon muital
don ale ale boađe ale muital
son allos allos boađe allos muital
moai allu allu boađe allu muital
doai alli alli boađe alli muital
soai alloska alloska boađe alloska muital
mii allot allot boađe allot muital
dii allet allet boađe allet muital
sii alloset alloset boađe alloset muital

Bárrastávvalvearbbat - konditionála
Persovdna viehkat diehtit goarrut
mun viegašin dieđášin gorošin
don viegašit dieđášit gorošit
son viegašii dieđášii gorošii
moai viegašeimme dieđášeimme gorošeimme
doai viegašeidde dieđášeidde gorošeidde
soai viegašeigga dieđášeigga gorošeigga
mii viegašeimmet dieđášeimmet gorošeimmet
dii viegašeiddet dieđášeiddet gorošeiddet
sii viegašedje dieđášedje gorošedje

Bárahisstávvalvearbbat - konditionála
Persovdna muitalit leat
mun muitalivččen livččen
don muitalivččet livččet
son muitalivččii livččii
moai muitalivččiime livččiime
doai muitalivččiide livččiide
soai muitalivččiiga livččiiga
mii muitalivččiimet livččiimet
dii muitalivččiidet livččiidet
sii muitalivčče livčče

Kontrakšuvdnavearbbat - konditionála
Persovdna čohkkát fárret diŋgot
mun čohkkášin fárrešin diŋgošin
don čohkkášit fárrešit diŋgošit
son čohkkášii fárrešii diŋgošii
moai čohkkášeimme fárrešeimme diŋgošeimme
doai čohkkášeidde fárrešeidde diŋgošeidde
soai čohkkášeigga fárrešeigga diŋgošeigga
mii čohkkášeimmet fárrešeimmet diŋgošeimmet
dii čohkkášeiddet fárrešeiddet diŋgošeiddet
sii čohkkášedje fárrešedje diŋgošedje

Bárrastávvalvearbbat - potentiála
Persovdna viehkat diehtit goarrut
mun viegažan diđežan gorožan
don viegažat diđežat gorožat
son viegaža, viegaš diđeža, diđeš goroža, goroš
moai viegažetne diđežetne gorožetne
doai viegažeahppi diđežeahppi gorožeahppi
soai viegažeaba diđežeaba gorožeaba
mii viegažit, viegažat diđežit, diđežat gorožit, gorožat
dii viegažehpet diđežehpet gorožehpet
sii viegažit diđežit gorožit

Bárahisstávvalvearbbat - potentiála - gehčosa geahnohis dássi lea suivejuvvon
Persovdna muitalit leat
mun muitaleaččan leaččan
don muitaleaččat leaččat
son muitaleažžá, muitaleaš, muitaleš leažžá, leaš, leš
moai muitaležže ležže
doai muitaleažžabeahtti leažžabeahtti
soai muitaleažžaba leažžaba
mii muitaleažžat leažžat
dii muitaleažžabehtet leažžabehtet
sii muitaležžet ležžet

Kontrakšuvdnavearbbat - potentiála
Persovdna čohkkát fárret diŋgot
mun čohkkážan fárrežan diŋgožan
don čohkkážat fárrežat diŋgožat
son čohkkáža, čohkkáš fárreža, fárreš diŋgoža, diŋgoš
moai čohkkážetne fárrežetne diŋgožetne
doai čohkkážeahppi fárrežeahppi diŋgožeahppi
soai čohkkážeaba fárrežeaba diŋgožeaba
mii čohkkážit, čohkkážat fárrežit, fárrežat diŋgožit, diŋgožat
dii čohkkážehpet fárrežehpet diŋgožehpet
sii čohkkážit fárrežit diŋgožit

Bárrastávvalvearbbat - imperatiiva - geahnohis dássi lea suivejuvvon
Persovdna viehkat diehtit goarrut
mun vihkon bohton gorron
don viega boađe goaro
son vihkos bohtos gorros
moai viehkku boahttu goarru
doai viehkki boahtti goarru
soai vihkoska bohtoska gorroska
mii vihkot bohtot gorrot
dii vihket bohtet gorrot
sii vihkoset bohtoset gorroset

Bárahisstávvalvearbbat - imperatiiva
Persovdna muitalit leat
mun muitalehkon lehkon
don muital leage
son muitalehkos lehkos
moai muitaleadnu leadnu, leahkku
doai muitaleahkki leahkki
soai muitalehkoska lehkoska
mii muitalehkot, muitaleatnot lehkot, leatnot
dii muitalehket lehket
sii muitalehkoset lehkoset

Kontrakšuvdnavearbbat - imperatiiva
Persovdna čohkkát fárret diŋgot
mun čohkkájehkon fárrejehkon diŋgojehkon
don čohkká fárre diŋgo
son čohkkájehkos fárrejehkos diŋgojehkos
moai čohkkájeadnu, čohkkájeahkku fárrejeadnu, fárrejeahkku diŋgojeadnu, diŋgojeahkku
doai čohkkájeahkki fárrejeahkki diŋgojeahkki
soai čohkkájehkoska fárrejehkoska diŋgojehkoska
mii čohkkájednot, čohkkájehkot, čohkkájeahkkot fárrejednot, fárrejehkot, fárrejeahkkot diŋgojednot, diŋgojehkot, diŋgojeahkkot
dii čohkkájehket fárrejehket diŋgojehket
sii čohkkájehkoset fárrejehkoset diŋgojehkoset